Cilt kırışıklığı nasıl giderilir?

En sık karşılaşılan yaşlanma belirtileri arasında kırışıklıklar yer almaktadır. Doğal olarak birçok birey cilt kırışıklığına karşı bakım yapmak istemekte, “Cilt kırışıklığı nasıl giderilir?” olarak araştırma yapmaktadır. Kırışıklık ile birlikte sarkmalar da bir diğer can sıkıcı yaşlanma belirtisi olarak değerlendirilebilmektedir.

KIRIŞIKLIKLAR NASIL OLUŞUR?

Kırışıklıklar cildin katlanmasıyla medyana gelmektedir. Çoğunlukla bireyler yaşlandıkça ortaya çıkmaktadır. Kırışıklıkların başlıca oluşum nedenleri arasında; güneşin zararlı ışınları, sigara kullanımı, yetersiz su tüketimi, çevresel ve genetik faktörler cildin kırışmasına yol açabilmektedir.

Birçok kırışıklık çoğunlukla yoğun güneş ışığına maruz kalınan bölgelerde oluşmaktadır. Yüz, boyun, eller ve kollarda kırışıklıklar meydana gelebilmektedir. Birçok birey kırışıklıklarından kurtulmak, kırışıklıklarını geçirmek için yöntemler araştırmaktadır.

CİLDİN KENDİNİ HASARLARDAN KORUMA ÖZELLİĞİ AZALIYOR

Kırışıklıklar yaşlanmanın doğal bir parçasıdır. Bireyler yaşlandıkça ciltleri kalınlaşmakta, elastikiyetini gidermekte ve kendini hasarlardan koruma yeteneği azalmaktadır.

Gülümseme; kaş çatma gibi sık sık tekrar edilen yüz ifadeleri kırışıklıklara yol açmaktadır. Bundan dolayı genç yaşlarda yaşlanma belirtileri oluşabilmektedir.  Çok fazla UV ışınlarına maruz kalınması da kırışıklıkların genç yaşta oluşmasına yol açmaktadır. Güneşlenilmesi, dışarıda yapılan sporlar UV ışınlarına daha faza maruz kalınmasına sebebiyet vermektedir.

UV ışınları ciltteki kollajen ve elastin dokusuna zarar vermektedir. Bu dokular cilt yüzeyinin altında yer almaktadır ve cildi desteklemektedir. Bu dokunun zedelenmesi cildin daha güçsüz kalmasına ve elastikiyetini yitirmesine neden olacaktır. Bununla birlikte cilt sarkar ve kırışıklıklar görünür hale gelir.

Güneşin zararlı ışınlarından cildin korunması gerekmektedir. Zararlı ışınlar cildin daha hızlı yaşlanmasına yol açmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir faktör de güneşin zararlı ışınlarından kaçınılmasıdır. Güneş D vitaminin temel kaynağıdır.  D vitamini kemiklerin güçlenmesine ve sağlığa katkıda bulunmaktadır.

Nemlendiriciler kırışıklık karşıtı bakıma katkıda bulunsa da anti aging özelliğe sahip değildir.

Hem kırışıklıklardan hem de sarkmalardan kurtulmak için anti aging ürünler tercih edilmelidir. Hücre yenileyici preapatlar içeren ürünler kullanılmalıdır.

Anti aging bakım anlamında verim elde edebilmek için yaşa ve cilt tipine uygun ürünler seçilmelidir. Verimli bir kullanım sağlayabilmek için ürünlerin kullanım talimatlarına uyulması da önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir